Yüksek Lisans, Master Yapmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?


Üniversite eğitimini bitiren birçok genç takipçimiz okumuş olduğu alanda daha iyi yerlere gelebilmek adına yüksek lisans yapmaya karar vermiştir. Peki, yüksek lisans yapmak için ne gibi özellikleri taşımanız gerektiğini biliyor musunuz? Bu yazı dizimizde siz değerli takipçilerimize mastır yapmak için gerekli olan şartlar hakkında bilgi vermek istiyoruz. İçinizde bizi takip edenler arasında yüksek lisans yapmak isteyen kişiler olabileceği için bu konu hakkında detaylı bilgi vermeye karar verdik. Yüksek lisans yapmak için başlıca 3 şart aranmaktadır. Gelin bu şartlar nelermiş bir göz atalım.
Yüksek Lisans Mastır Yapmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir
• ALES sınavından 55 veya üzerinde bir puan almanız gerekmektedir. ALES Sınavında 80 Türkçe, 40 sayısal 1 ve 40 sayısal 2 olmak üzere toplamda 160 soru sorulmaktadır. Bu sorular içerisinden en az 90 soruyu yaparak hatırı sayılır yani yüksek lisans yapmanıza yardımcı olacak bir puan alabilirsiniz.
• ÜDS veya KPDS sınavlarından 50 veya üzeri bir not almanız gerekiyor. KPDS sınavı ÜDS sınavına oranla biraz daha kolaydır. Eğer İngilizcenize güvenmiyorsanız şansınızı KPDS sınavında denmenizi tavsiye ederiz.
• Transkript not ortalamasının 4 üzerinden 2,50 100 üzerinden 65 veya üzeri olması gerekmektedir. Not ortalamanız ne kadar yüksek olursa istediğiniz üniversiteye yerleşme ihtimaliniz o derecede artacaktır.
Son yıllarda yapılan bazı değişikliklerle birlikte bazı üniversiteler KPDS ve ÜDS puanı istememektedir. Ancak bu puanları istememesi sadece giriş esnasındadır. Yüksek lisansınızı bitirebilmeniz için eğitiminiz bitene kadar bu sınavlardan yüksek bir puan almanız gerekmektedir.
Load disqus comments

0 Yorumlarınız