Dona Gracia Kimdir?

Osmanlı tarihinde Doña Gracia Mendes adlı zengin Yahudi kadının adı geçiyor. 1510-1569 tarihleri arasında yaşamış olan bu kadın kocası Francisco Mendes'in ölümünden sonra 1553 yılında servetiyle birlikte İstanbul'a gelir. 3 yıl sonra yeğeni Yasef Nassi'yi de yanına getirtir. Tarihi kaynaklara göre,  II. Selim'in tahta çıkmasında Dona Gracia'nın servetini kullanmasının çok etkisi olmuştur. 
Dona Gracia'nın tam adının Dona Beatriz de Luna Gracia Nasi olduğu bilinmektedir. 1510 yılında Portekiz Lizbon'da dünyaya gelmiştir. Ailesi İspanyol Engizisyonu döneminde İspanya'dan Portekiz'e kaçmıştır. Ailesi Marranolar olarak bilinen bir kesime aitti. Bu insanlar kovulmamak için Hristiyanlığa geçen fakat gizlice Yahudiliğe devam eden kişilerden oluşuyordu. Avrupa adetlerine göre kız çocuğunu Hannah olarak çağırıyorlardı. 


18 yaşına geldiğinde Beatriz Francisco Mendes Benveniste ile evlendirilir. Kocası zengin bir adamdı ve değerli taşların alım satımı ile uğraşıyordu. İkisinin bu evlilikten bir kızları oluyor. Birlikte 10 yıl geçirdikten sonra Francisco Mendes ölüyor.  Çok büyük bir servet karısı Dona Gracia'ya kalıyor. İstanbul'a taşındıktan sonra Dona Gracia Yasef Nassi'yi de yanına alıp onu kızı ile evlendiriyor.  Yasef Nassi daha sonra II. Selim döneminde sarayda sözü geçen biri konumuna geliyor. 
Dona Gracia 1569 yılında İstanbul'da ölmüştür. Load disqus comments

0 Yorumlarınız