BB Krem nedir? nasıl kullanılır? neye yarar?

BB Krem nedir? nasıl kullanılır? neye yarar?


Nedir Şu BB (beauty balm) Krem Dedikleri??


Bu yaz kozmetik sözlüğümüze yeni bir terim girdi; krem desen değil, fondöten hiç değildi. Belki kendisini en iyi 'renklendiricili krem' olarak tanımlayabilirdik.

Oldum olası yüzümü kapatıcı, fondöten ve pudralarla kaplamayı sevmem. Pürüzsüz ve bebeksi görünümün güzelliğini kabul ediyorum ancak cildimin üzerinde ikinci bir cilt varmış gibi geliyor bu makyaj malzemelerini kullandığımda. Hoşlanmıyorum.

Yüzüme sürdüğüm tek şey allık ve yüzüme renk vermesi için onu yeterli buluyorum. Ancak kabul etmem gereken bir şey var ki cildimdeki ton farkları. Çoğunlukla alnınız, burnunuz, çeneniz, yanaklarınız aynı renk tonunda olmaz. Bir bölgeniz ya kurudur ya yağlı, ya kızarıktır ya soluk. Durum böyle olunca her ne kadar doğallıktan yana olsanız da bu ton farkları sizi rahatsız eder.

Her ne kadar bu ton farkından rahatsız olsam da çözümü hiçbir zaman kapatıcılı, renk eşitleyicili, fondötenli, pudralı makyajda bulmadım. Cildimi temel bakımları yaparak kendi haline bıraktım. Ta ki bb kremlere kadar.

BB kremlerin varlığıyla ilk tanışmam Garnier'le oldu. Yaz başından itibaren televizyonda dönen reklamlar aklımı çelmedi diyemem. Bir makyaj malzemesi değildi bu kremler. Hem güneş ışınlarından da koruyordu. Mantıklı olabilir diye düşündüm ve gördüğüm ilk yerde Garnier bb kremi elime sürerek denedim. 

İlk tepkim bunun hiç sağlıklı bir şey olmadığı yönündeydi ve bana göre düpedüz makyaj malzemesiydi. Kremi almadım. Bunda markayı daha önce kullanmamış olmam da etkiliydi. Cildime nasıl geleceğini bilmiyordum.

Yaz geçti ancak bb krem furyası geçmedi. Daha sonra gördüm ki The Body Shop'a da bb kremler gelmişti. Güvendiğim bir markanın da bb kremini gördükten sonra bir şans vermeye karar verdim ve internetten araştırmaya başladım; The Body Shop'un ürünü henüz yeni olduğu için pek bir yorum bulamadım ancak Garnier'den memnun olanların sayısının oldukça az olduğunu gördüm. Ciltte yağlanma, sivilce gibi sonuçlar doğurduğu yazıyordu. Bu mini araştırma sırasında gördüm ki Maybelline hakkında güzel şeyler yazılmıştı.

Aradım taradım ancak Türkiye'de Maybelline bb kremin satışı olmadığını gördüm. Derken birkaç gün içinde Almanya'dan gelecek bir arkadaşım aklıma geldi ve ondan rica ettim. Maybelline bb kremim birkaç gün sonra elimdeydi.


Maybelline Dream Fresh 8 in 1 BB Krem

Gelelim krem hakkındaki deneyimlerime; krem Amerika'da cilt rengine göre birkaç farklı tonda satılsa da Avrupa'da tek ton olarak satılıyormuş. Her ten rengine uyumlu olduğuna ilk başta pek inanamasam da renk açıklığı ya da koyuluğu gibi bir sorun yaşamadım. Belki de çok orta bir cilt rengine sahip olduğum içindir bilemiyorum.

Kremi uyguladığımda cilt rengimdeki ufak değişiklik dışında hiçbir fark göremedim. Belki tüm yüz rengim aynı tona yaklaştı ama o kadar. Verdiği azıcık renk dışında normal bir nemlendiriciden hiçbir farkı yok anlayacağınız.

Yağlanma problemine gelince; krem gün boyunca yüzümde kalmasına rağmen ne bir yağlanma ne bir parlama görmedim, bu konuda hakkını yiyemem ama yüzüme hiçbir şey sürmediğimdeki yumuşaklıktan da fondötenli ciltteki bebeksilik ve pürüzsüz dokudan da eser yoktu. Bir kremden çok fazla şey mi bekliyorum bilmiyorum ama bu kremde hoşlanmadığım bir şeyler vardı. Yüzüme dokunduğumdaki hissi sevmedim.

Gelelim temizlenmesine; bb kremlerin temizlenmesi şart. Sadece allık kullandığım günlerde bir makyaj pamuğu ve az miktar temizleyici yüzümü temizlemeye yeterli olurken bb kremi çıkarmak için birkaç pamuk ve bolca temizleyici kullanmam gerekti. Aklımdaki soruysa 'madem temizlemeye bu kadar uğraşıyorum o halde neden fondöten kullanmayayım' oldu. Hem daha iyi bir sonuç alacağım da kesin.

Aklımdaki bir diğer soruysa belki de bb kremler fondötenden daha zararlıdır oldu. Renklendiricili bir kremi cildime yediriyordum ne de olsa. 

Evde makyaj malzemelerimle ufak deneyler yapmayı seviyorum. Bundan yaklaşık bir yıl önce klasik Nivea nemlendirici kremimle fondöten karıştırmış bilmeden bir bb krem yapmıştım. Sonuç hemen hemen aynı, belki biraz daha bile başarılıydı.

Güneş ışınlarına karşı koruyucu etkisi bb kremlerin en sevdiğim yanı. Bunun dışında çok olumlu fikirlerim olduğunu söyleyemeyeceğim. Ancak bu kadar talep olduğuna göre farklı markalardan çıkacak bb kremlere hazır olmalıyız. Tek umudum her yeni çıkan ürünle bb kremin bir gün o vaat ettiği sonuçları vermesi.

O zamana kadar ben yine makyajsız bir cilt, sade bir nemlendirici ve allıkla yaşamaya devam edeceğim gibi görünüyor.

p.s. Merak edenler için bb krem üçlüsü;

Maybelline için tık

The Body Shop için tık

Garnier için tık

p.s. BB'nin açılımı ne derseniz; beauty balm'mış.
Load disqus comments

0 Yorumlarınız