Çöpçü Solucan Nedir? Ne İşe Yarar?

Kaynak; http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/24437874.asp


Türkiye, evsel atıkları organik gübreye dönüştürmek için düğmeye bastı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın desteklediği projeyle, Amerika, Romanya ve Ukrayna'dan 1 milyon çöpçü solucan ithal edilecek. İlk olarak İzmir'e kurulacak tesiste, evsel atıklar solucanlar tarafından yenerek gübreye dönüştürülecek. Böylece ekonomiye yılda 50 milyon lira katma değer sağlanacak.
Şehirlerin çöp sorununa solucanlar çare olacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın başlattığı projeyle evsel atıkların dönüştürülmesinde solucanlardan yararlanılacak. İzmir Karabağlara yapılacak tesisle evsel atıklar solucanlar marifetiyle gübreye dönüştürülerek ekonomik değer oluşturulacak. Bakanlık yetkilileri, 9 bin metrekare alan üzerine kurulacak tesiste, pazarların sebze ve meyve atıklarının yanısıra Karabağlar'daki katı atık tesisinden de evsel atıkların getirileceğini belirttiler.

ÇÖP GÜBREYE DÖNÜŞECEK
Proje için ABD, Romanya ve Ukranya’dan çöp işinde uzman, VERMİ adı verilen 1 milyon kırmızı solucanın ithal edileceğini ifade eden yetkililer, bunun için yaklaşık 1 milyon lira ödeneğini açıkladılar. Kırmızı solucanların atıklar üzerine bırakılacağını, bu sayede evsel atıkların, 15 gün ila 1 ay arasında gübreye dönüşeceğini kaydeden yetkililer, bu gübrenin de hem organik sebze ve meyve üretiminde hem de park, bahçelerde kullanılacağını bildirdiler.

Zengin içerikli bu gübrenin zirai üretimde verimliliği artırdığına dikkat çeken yetkililer, 1.5 milyon liraya mal olacak tesis sayesinde yılda ekonomiye 45 ila 50 milyon liralık katma değer sağlanacağını vurguladılar. Tesiste, gübre üretimine Ekim ayında başlanacak.

50 ENGELLİ İSTİHDAM EDİLECEK


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Doğa Koruma Vakfı ile birlikte yürüttüğü bu projeye İŞKUR, KOSGEB, Tarım Bakanlığı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi de destek verirken, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da yer alacak. Aile Bakanlığı'nın desteğiyle, gübre tesisinde 15 yaş üstü 50 zihinsel engelli çalışacak. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, evsel atıklardan solucanlar aracılığıyla gübre üretim tesisi kurulmasını, şartları uyan diğer illerde de destekleyecek.
ayalp@hurriyet.com.tr 
Load disqus comments

0 Yorumlarınız