10. Sınıf Matematik Sayfa 39 Soruları ve Cevapları ( Netbil Yayınları )

1. İçinde 3 kırmızı, 3 siyah top bulunan bir torbadan rastgele çekilen bir top, içerisinde 2 kırmızı, 3 siyah top bulunan ikinci bir torbaya atılıyor. Bu işlem sonucunda, ikinci torbadan rastgele çekilen bir topun siyah olma olasılığı kaçtır?
2. Çift zar atıldığında üste gelen her iki sayının da asal olduğu bilindiğine göre, bu iki sayının toplamlarının 5 olma olasılığı kaçtır?
3. Rakamları {1, 2, 3, 4, 5, 6} kümesinin elemanlarından olan üç basamaklı bir sayı seçiliyor. Bu sayı çift ise yüzler basamağının 5 olma olasılığı kaçtır?

4. A torbasında 2 mavi 4 kırmızı, B torbasında 3 mavi 3 kırmızı bilye vardır. Bu torbalardan birisi seçilip içinden bir bilye çekiliyor ve bu bilyenin kırmızı olduğu görülüyor. Bu bilyenin A torbasından çekilme olasılığı kaçtır?
5. Bir çift zar atılıyor. Üste gelen sayılar toplamının 9 olduğu bilindiğine göre, zarlardan birinin 3 olması olasılığı kaçtır?
6. Aynı sınava giren Mert, Sibel ve Ali'nin bu sınavı kazanma olasılıkları sırasıyla Bu öğrencilerin sınav başarıları birbirinden bağımsız olduğuna göre; Mert ve Sibel'in kazanıp Ali'nin kazanamama olasılığı kaçtır?
 Load disqus comments

0 Yorumlarınız