2014 - 2015 10. Sınıf Dil ve Anlatım Sayfa 10 Soruları ve Cevapları ( Öğün Yayınları )

Araştırma
1. Sunumun özellikleri hakkında araştırma yapınız.


2. "Anlama ve Yorumlama" bölümünde hazırlayacağınız sunum için güncel bir konu seçerek bu konu hakkında araştırma yapınız.
ÖRNEK SUNUM KONULARI

Sigaranın sağlığa zararları, 
küresel ısınmanın dünyaya verdiği zararlar…


Eğitimde model insanın rolü nedir? 
İslami dönem Türk edebiyatında ilk eserler…
Yağmur sularını depolamak suretiyle bahçe sulaması yapmak, 
Ay’a daha hızlı nasıl gidilebilir, …


 İstanbul’un fethinin Türk ve dünya tarihi açısından önemi, 
Dünya basketbol şampiyonasında milli takımımızın başarısı, …

3. Atatürkçülüğün Türk toplumu için önemi konusunda araştırma yapınız.

Herhangi bir şahsın, yaşadıkça memnun ve mutlu olması için lazım gelen şey, kendisi için değil kendisinden sonra gelecekler için çalışmaktır. Olumlu düşünen bir adam, ancak bu şekilde hareket edebilir. Hayatta tam zevk ve mutluluk, ancak gelecek nesillerin şerefi, varlığı, mutluluğu için çalışmakta bulunabilir. Bir insan böyle hareket ederken “Benden sonra gelecekler acaba böyle bir ruhla çalıştığımı fark edecekler mi?” diye bile düşünmemelidir. Hatta en mutlu olanlar, hizmetlerinin bütün nesillerce bilinmemesini tercih edecek karakterde bulunanlardır... “Memleketin ve milleti mutluluğunu düşünmekten çok kendini düşünür; o adamın değeri ikinci derecedir. Esas kıymeti kendine veren ve mensup olduğu millet ve memleketi ancak kendi kişiliği ile ayakta tuttuğunu zanneden adamlar, milletlerin mutluluğuna hizmet etmiş sayılmazlar. Ancak kendilerinden sonrakileri düşünebilenler, milletlerini, yaşamak ve ilerlemek imkânlarına kavuştururlar. Türk toplumu için çok önemli bir yere sahip olan Atatürkçülük:
Devlet hayatını ve toplumun fikir hayatını kapsar.
Milletin bugün ve gelecekte bağımsızlığını, huzur ve refah içinde olmasını amaçlar.
Millet egemenliği esasına dayanır.
Milli birlik ve bütünlüğe önem verir.
Yurtta ve dünyada barışın korunmasını amaçlar.
Millete ve insanlığa hizmet etmeyi en büyük mutluluk sayar.
Hazırlık

1. izlediğiniz ya da gördüğünüz reklamlar, bir ürünü satın almanızda etkili oluyor mu? Alışverişlerinizi etkiliyorsa bunun reklamların hangi özelliklerinden kaynaklandığını açıklayınız.
Evet oluyor, çünkü Reklamlar hayatımızın her alanlında yaygın olarak görülmektedir. Reklam yoluyla insanların arzularına ve isteklerine gönderme yapılarak ürünleri almaları ve kullanmaları sağlanmaktadır. İnsanlar ihtiyaç duydukları ürünleri reklamlar aracılığıyla aldıkları gibi ihtiyaçları olmayan ürünleri de alma arzusu duymaktadırlar. Bu nedenle pek çok uzman reklamların belli bir denetim çerçevesi içinde yapılmasını önerirler. Reklamlar insanlar üzerinde bir uyarıcı niteliğindedir. Reklam, insanların estetik, güzellik arzularını harekete geçirerek reklamı yapılan ürünlere sahip olunduğunda insanların daha mutlu olacağını vurgular. Reklamlar insan psikolojisi üzerinde etkilere sahiptir. İyi yönlendirme yapılabileceği gibi kötü yönlendirme de yapılabilmektedir. İnsanların gereksinim duymadıkları ürünlere ihtiyaçları varmış gibi gösterilerek kişilerin bu ürünleri satın alması sağlanır.
2. Gruplara ayrılınız. Piyasaya yeni çıktığını varsaydığınız "Pabuç" markalı spor ayakkabısı için bir tanıtım etkinliği (canlandırma, afiş vb.) tasarlayınız. Tasarladığınız etkinlik için uygun ve etkili bir reklam metni hazırlayınız. Ayakkabının tanıtımını gerçekleştiriniz. Sınıfça en etkili tanıtımı belirleyiniz. Kararınızın sebeplerini açıklayınız.
.....

3. Herhangi bir konuda yazılmış bir metni okumak mı yoksa o metni, metinle ilgili hazırlanmış görüntüler eşliğinde dinlemek mi sizi daha çok etkiler? Açıklayınız.

Bir metni okumakla %10 verim sağlanırken, aynı metni slayt ortamında izlemek sonucunda bilginin hafızada kalma oranı %90’a kadar çıkmaktadır. Yani sunum yapan insan, aktardığı bilgileri kolay kolay unutmamaktadır.
4. Derslerde teknolojiden yararlanmanın önemi hakkındaki düşüncelerinizi açıklayınız.
Teknoloji kullanımı eğitimi nitelikli hale getirir. Nitelikli eğitim için teknoloji olmazsa olmazdır.
Teknoloji kullanımı ile eğitimde sınırsız bir kütüphaneye adım atılır ve öğrenmeler bu oranda zenginleşir.
· Teknoloji kullanımının artırılması eğitim sisteminin amaçlarını gerçekleştirecek davranışlar üretecektir.5. Öğretimde hangi teknolojik araçlardan yararlanılmaktadır? Bu araçlar ne tür öğretim etkinliklerinde kullanılmaktadır? Açıklayınız.
Aşağıda görülen resimdeki araçlar kullanılmaktadır.Ama günümüzde akıllı tahta(etkileşimli tahta) bu araçların hepsinin işlevini görmektedir.
Load disqus comments

0 Yorumlarınız