Salih Mirzabeyoğlu Kimdir? Neden Tahliye Edildi

Salih Mirzabeyoğlu ya da gerçek adıyla Salih İzzet Erdiş (10 Mayıs 1950, Erzincan), İslami Büyük Doğu Akıncıları Cephesi (İBDA/C) örgütü lideri olmakla suçlanıp ömür boyu hapse mahkûm olan Kürtyazar, mütefekkir.

Seyyidasıllı bir aileden gelmekte olan Salih Mirzabeyoğlu Erzincan'da dünyaya geldi. İlköğretim, ortaokul ve liseyi Eskişehir'de tamamladı. 15 yaşında Necip Fazıl Kısakürek ile karşılaştı ve Nakşibendi tarikâtına katıldı.

1970'li yılların ortalarında Akıncılar Derneği'nin kurucularından oldu, Milli Selamet Partisi'ne yakınlığı ile bilinen bu grup o dönemde Necip Fazıl ile bir fikir ayrılığına düştüğü için yollarını ayırdı. 12 Eylül 1980 askeri darbesi ile sağ kesimden en çok etkilenen isim oldu. Diğer siyasi suçlular gibi askeriye tarafından hakkında tutuklama kararı çıkartıldı ama bu süreçte tutuklanamadı. 1984 yılından itibaren yazı hayatına ve İBDA/C hareketine ağırlık verdi.

1991 yılında Amerika'nın Irak'a saldırmasıyla oluşan dönemin siyasi atmosferi içerisinde tutuklandı. 1998 yılında tekrar tutuklandı ve 2001 yılında idamla yargılandı, idam cezası kaldırılınca ömür boyu hapse çarptırıldı. Bolu F Tipi Cezaevinde cezasını çekmektedir.


KAMUOYUNDA “Salih Mirzabeyoğlu” olarak tanınan ve 'Anayasal düzeni silah zoru ile değiştirmeye teşebbüs etmek' suçundan idam cezasına çarptırılan ve daha sonra yapılan yasa değişikliği nedeniyle cezası ağırlaştırılmış müebbet hapse çevrilen İBDA/C örgütünün lideri Salih İzzet Erdiş, yeniden yargılanma talebi mahkeme tarafından kabule değer görüldü. Mirzabeyoğlu akşam saatlerinde Bolu F Tipi Cezaevi'nden tahliye edildi.

Erdiş’in avukatları aracılığıyla yaptığı yeniden yargılama talebini kabule değer gören İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tutuklu kaldığı ve infazda geçirdiği sürenin uzun olması ve ileride telafisi güç mağduriyetlere yol açacağı ihtimalini dikkate alarak tahliyesine karar verdi. Mirzabeyoğlu akşam saatlerinde cezaevinden tahliye edildi.

KARAR DELİLLER TOPLANDIKTAN SONRA AÇIKLANACAK

Yeniden yargılama talebini kabule değer gören mahkeme, delillerin toplanması için bir üye hakim görevlendirdi. Delillerin toplanmasının ardından ise İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, Salih İzzet Erdiş’in yeniden yargılanıp yargılanamayacağına ilişkin kararını açıklayacak.
CEZAEVİNDEN BUGÜN ÇIKAMAYACAK
Hakkında tahliye kararı verilen ancak Bolu’da başka bir suç kapsamında da tutuklu olan Erdiş, tutuklu kaldığı sürenin Bolu’daki cezasından düşümü yapıldıktan sonra serbest kalacak. 1999’da tutuklanan ve 15 yıldır cezaevinde bulunan Erdiş’in avukatları yarın Bolu adliyesine başvuruda bulunarak tutuklu kaldığı sürenin bu cezasından düşümünün yapılmasını talep edecek. 

DAVANIN GEÇMİŞİ
Dönemin İstanbul 6 No’lu Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM), 1999 yılında İBDA-C lideri Salih İzzet Erdiş’i (Salih Mirzabeyoğlu) "Anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye kalkışmak" suçundan, eski TCK’nın 146/1. maddesi uyarınca idam cezasına çarptırmıştı. Erdiş hakkında verilen idam cezası, 23 Eylül 2002 tarihinde uyarlama yapılarak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çevrilmişti. Yargıtay 9. Ceza Dairesi de Erdiş’e verilen cezayı onamıştı.
Load disqus comments

0 Yorumlarınız