110 Askeri Pilotun Neden İstifa Etti?

Bakan Yılmaz yanıtında, 2013 yılı başında sadece bir ay içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nden 110 savaş uçağı pilotunun istifa ettiğini kabul etmiş oldu. Bakan Yılmaz yanıtında, “2013 yılı Ocak-şubat emeklilik/istifa döneminde Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 63’ü muharip jet uçağı pilotu olmak üzere toplam 110 pilot subay istifa ile TSK’den ayrılmak içini müracaatta bulunmuştur” dedi.


 CHP’li Oran’ın, Başbakan’a yönelttiği soru önergesinde yer alan ancak yanıtsız bırakılan sorular şöyle:
“- İstifa eden 110 savaş uçağı pilotunun görev yaptıkları F16 ve F4 filo komutanlıklarına göre dağılım sayısı nedir?
- 110 savaş uçağı pilotunun istifasının olağanüstü bir durumda, harekât esnasında bazı uçaklarımızın kullanılamayacağı sonucunu doğuracağı duyumu doğru mudur? Bu durum ülke güvenliğini tehlikeye düşürmez mi?
- Orgeneral Bilgin Balanlı da dâhil olmak üzere halen çeşitli gerekçelerle cezaevinde tutulan toplam 17 pilot generalin kısa süre önce yaptığı “Bu gidişle, uçağımızı kullanacak pilot kalmayacak” uyarısının ardından, Yüksek Askeri Şura Başkanı olarak bu olumsuz gidişatı durdurmak için herhangi bir girişimde bulundunuz mu, bulundunuzsa sonucu ne oldu?
- Sicili temiz, başarılı, örnek çok sayıda üstsubay ve general/amiral hakkında yürütülen belli davaların olumsuz sonucu olarak bugün bu noktaya gelindiği şeklinde kamuoyunda oluşan değerlendirmenin gerçeklik payı nedir?
- Zorunlu hizmet süresini tamamlamasının ardından, henüz emeklilik zamanı gelmediği halde istifa ederek Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan ayrılan pilot sayısı 2002 yılından itibaren yıllar itibariyle ayrı ayrı kaç kişidir? Bunların kaçı F16 ve F4 pilotudur?”

Kaynak; Ankara/milliyet.com.tr
Load disqus comments

0 Yorumlarınız