Redhack Nedir?

Dışişleri bakanliğini hackleyerek ABD'nin bile kinama mesaji göndermesine yol açan Redhack'e "neden hack yapıyorsunuz" diye sormuşlar, onlar da bu kapak gibi cevabi hediye etmiş ;

"Sanki sokağa joplanmadan, küfür yemeden çıktık da, sanki grev vb. özlük haklarımızı dile getirdiğimiz de işten atılmadık da, sanki dilimizi, cinsiyetimizi, düşüncemizi, dinimizi veya dinsizliğimizi yaşamaya çalıştığımız da katledilmedik de, sanki 'parasız eğitim' dediğimiz için onlarca yıl hapse atılmadık da, sanki doğru düzgün haber yaptığımız için işten atılmadık da, sanki halk için sanat yapıyorum dediğimiz de linç edilmedik de, sanki emperyalizm defolsun dediğimiz için işkencelerden geçirilmedik de ve sanki 'biz insan olmak istiyoruz' dedik diye fişlenmedik de bize 'Neden hackliyorsunuz?' diye soruyorlar. Bize hack'ten başka yol mu bıraktılar?"


Redhack (Kızıl Hackerlar, Kızıl Hackerlar Birliği), 1997 yılında kurulan, kendilerini marksist ve sosyalist olarak tanımlayan hacker grubu. Şubat 2012'de Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün internet sitesini çökerterek adlarını duyuran grup aynı zamanda Türkiye genelinde yaklaşık 350'ye yakın emniyet müdürlüğü sitesini geçici bir süreliğine çalışamaz hale getirdi. Grubun çekirdek kadrosunu oluşturan üye sayısı 12'dir.
Eylemleri 


Mart 2012'de Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün internet sitesini çökerterek, çok sayıda ihbar ve iç yazışmanın internet ortamında yayınlanması.
Nisan 2012'de İçişleri Bakanlığı sitesine ait bir alt sayfaya mesaj bırakmak.
27 Nisan 2012 tarihinde İnternet servis sağlayıcılarından TTNet'in yaklaşık 2 saat süreyle internet hizmetinin aksatılması. Bunun üzerine açıklama yapan TİB saldırıyı doğruladı fakat internet kesintisi olduğuna dair haberleri yalanladı.
Mayıs 2012'de Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın sistemine girerek; TSK personelinin keskin nişancılardan, subayların kimlik bilgilerine, rütbelerinden sicil numaralarına, görevlerine kadar bir çok gizli bilgileri ifşa ederek,Türkiye'nin siber savunma mekanizmasının ne kadar zayıf olduğu konusuna dikkati çekmek istemişlerdir. TSK bu haberi daha sonra "RedHack'in ele geçirdiğini iddia ettiği belgeler, güncelliğini yitirmiş bilgileri içeren, eski tarihli ve kişisel kullanıcılar tarafından oluşturulmuş belgelerdir." şeklinde yalanlamıştır. 
Temmuz 2012'de Dışişleri Bakanlığı’nın dosya paylaşım sitesinin hedef alınması. Saldırı sonucunda Türkiye'de çalışan pek çok yabancı diplomatın kimlik bilgileri Dropbox sitesi üzerinden yayınlanması.
Hukuki işlemle


21 Mart 2012 tarihinde Özel Yetkili Ankara Başsavcılığı’nın farklı illerde başlattığı operasyonlar sonucunda gözaltına alınan ve Redhack grubu üyesi olduğu iddia edilen 17 kişiden 7’si terör suçları kapsamında tutuklandı. Redhack tarafından yapılan açıklamada tutuklananların grupla ilgisi olmayan insanlar olduğu belirtildi.
Load disqus comments

0 Yorumlarınız