Ömer Döngeloğlu Kimdir?


1968 de  TOKAT-  Zile de doğdu.İlkokulu Yavuzselim (Altunyurt) İlkokul’unda orta ve liseyi ise  Zile İmam-Hatip Lisesi’nde tamamladı. Daha sonra Sosyal Bilimler ve İlahiyat Fak. Önlisans programlarından mezun oldu.
1986-1996 yılları arasında DİB ‘na bağlı olarak Tokat - Almus’ta İmam-Hatip olarak 10 yıl görev yaptı. Halen yaşadığı ve çok sevdiği İstanbul’a 1996 yılı’nda geldi.Kamu da  Şef, Müd. yrd. ve kısa bir süre de Arşiv Müdür’lüğü gibi çeşitli idari görevlerde bulundu. İmkan ve fırsatı buldukça yurt içi ve yurt dışında İslam tarihi ve Siyer-i Nebi ağırlıklı pek çok söyleşi, sohbet, seminer ve konferanslara katıldı ve halen imkan ölçüsün de katılmaya devam ediyor.
Çeşitli Ulusal tv. ve radyo kanalların da proğramlar yaptı.bunlardan bazıları şunlardır son dört yıldır (2006,07, 08 ve 09) da Ramazan da Kanal-7  ekranların da yayınlanmış bulunan ‘Eyüb Sultan da SAHUR ÖZEL’ ve ‘Ömer Döngeloğlu ile  Sahur Vakti’ isimli proğramı, haftalık olarak yayınlanmış olan ‘O’NUN İZİNDE’ ve  2008 yılı ağustos ayında kutsal topraklar Mekke ve Medine de çekimleri  yapılmış olan ‘ÖNDEN GİDENLER’ isimli Tv Proğramları  yayınlandı.
Çeşitli zamanlarda TRT, Hilal tv., Mehtap tv., Kanal a, Kon.tv gibi kanallarımız da misafir katılımcı olarak çeşitli Proğramlara katıldı. Radyo-7 de 2006 yılı ramazanın da ‘İftara doğru’ proğramını hazırladı.Ayrıca  2007 ve 2008 de 2 yıl boyunca Lalegül fm de ‘Gönüllerin Gülü’ isimli proğramı hazırlayıp sundu.Radyo 15 , Burç Fm, Moral Fm , Özel Fm, Marmara Fm gibi radyolarımız da çeşitli vesilelerle proğramlara misafir olarak iştirak etti. Her çarşamba 19:30 da  102.2  Seyr Fm, www.seyrfm.com da -Yeryüzünün Yıldızları-… adlı radyo proğramları devam etmektedir.
  ESERLERİ: Peygamberin İzinde serisi olarak Mavi Yayıncılıktan çıkmış 1-Peygamberin İzinde,2- Yeryüzünün Yıldızları ve 3- Allah’a Adanmış Hayatlar isimli kitapları ve  4- Uhud konuşması (görüntülü) isimli 4 adet basılmış  eserleri bulunmaktadır.   Halen Sakarya Üniv. İlahiyat fakültesi son sınıf ta  eğitimine devam eden ve  İstanbul da yaşayan  Ömer DÖNGELOĞLU  evli ve beş çocuk babasıdır.
İSTİFADE ETTİĞİ ve-veya TAVSİYE ETTİĞİ KİTAPLARDAN BAZILARI
-KURAN-I KERİM Elmalı Tefsiri – Elmalı’lı Muhammed Hamdi Yazır (10 cilt)
-Hadislerle Kuran-ı kerim Tefsiri – ibni kesir (16 cilt)
-Riyazu’s-Salihin-Hadis-i şerif (8 cilt)- Erkam Yayınları
-İbni Abidin (Fıkıh) 16 cilt
-Hz.Muhammed sav. in Hayatı- Bediüzzaman Said-i Nursi (R.Nurlardan derleme)
-Büyük İslam İlmihali-Ömer Nasuhi Bilmen(Kitaş yayınları)
-İslam Tarihi (8 cilt) – M.Asım Köksal
-Hz.Hüseyin ve Kerbela Faciası-M.Asım Köksal
-Peygamberler Tarihi- M.Asım Köksal
-İhya-ı Ulumud-Din- İmamı Gazali (4 cilt)
-Hayat’üs-sahabe 4 cilt
-Asr-ı saadette İslam (4 cilt)Prof.Vecdi Akyüz(kurul)
-Hulefa-i Raşidin,musahabe, Ashab-ı Kiram Menakıbı- Mahmud Sami Ramazanoğlu ks.
-Örnek Nesil-Dr.Şerafettin Kalay
-Üsve-i Hasene (2 cilt)- Erkam yayınları
-Çöle inen nur – Necib fazıl kısakürek
-Sonsuz Nur (3 cilt)) – M.Fethullah GÜLEN Hocaefendi
-Efendimiz- Dr.Reşit Haylamaz (2 cilt)
-Kainatın Efendisi- Salih Suruç (2 cilt)
-Gökteki Yıldızlar-Mahmud Şakir(Eseri tetkik Doç.Dr.Mustafa Ağırman) ravza yayınları
-Şefkat Peygamberi-Prof.Dr. Mehmet Emin Ay
-İslam Peygamberi- Prof.Dr.Muhammed Hamidullah (2cilt)
-1.Mekke dönemi ve işkence,2.Medine dönemi ve cihad, 3.Emeviler dönemi ve saltanat,4.Abbasiler dönemi-Prof.İhsan Süreyya Sırma
-En Öndekiler ve Fethin Müminleri- Işık Yayınları
-Fıkhus siyre – Prof.Dr.Ramazan El-Butî
2007 Ramazan – Hz. Ali (2)
2007 Ramazan – Kerbela
Cebeli Nur – Hira Mağarası
Load disqus comments

0 Yorumlarınız